×

نقشه راه

ما اینجا مسیری که شما در کوتاه ترین زمان ممکن و با کمترین میزان اشتباه بتوانید در دنیای جذاب اما پر ریسک معامله گری به یک معامله گر حرفه ای تبدیل شوید را برایتان مشخص کردیم؛ تا بتوانید جایگاه خود را به عنوان یک معامله گر شناسایی، کسب و تثبیت نموده و از این طریق بتوانید به درآمد دلخواه خودتان برسید.

اصلی ترین هدف ما از مشخص نمودن این نقشه راه:

مقابله با جوهای کاذب و مسموم و دروغ پردازی هایی که توسط افراد و شرکت های مختلف صرفا جهت تبلیغات و کسب منافع شخصی انجام می گیرد.

امید داریم تا بتوانیم به نوبه خودمان مسیر درست پیشرفت در این حوزه را برای تمامی دوستان و همراهان مشخص کنیم.

 • گام اول

  انتخاب بازار مورد نظر

  شما می بایست ابتدا تعیین کنید که میخواهید در کدام یک از بازارهای مالی فعالیت داشته باشید.
  بورس ایران؟         ارزهای دیجیتال؟      بازارهای جهانی؟
  یا بیش از یک مورد از این ها؟ (مشاهده ویدیو انواع بازارهای مالی)

  برای انتخاب بازار مناسب باید به قوانین حاکم بر آن بازار، میزان اعتبار بازار مورد نظر، تناسب داشتن با ویژگی های روحی شما و غیره توجه داشته باشید.
  پیشنهاد می کنیم برای آشنایی بیشتر دوره های رایگان

  ارزهای دیجیتال و کسب درآمد از آن ها

  معامله گری در بازارهای مالی

  را مشاهده کنید.

 • گام دوم

  انتخاب روش تحلیلی و معامله گری

  معامله گران معمولا با یکی از دو روش تکنیکال و یا فاندامنتال روند بازارهای مالی را تحلیل می کنند و با استفاده از همان روش تحلیلی خود یک سیستم معاملاتی را نوشته و بر اساس آن معاملات خودشان را انجام می دهند. برای فعالیت در بازارهای مالی می بایست حداقل به یکی از این دو روش مسلط بشوید.

  نکته ای که خیلی حائز اهمیت می باشد این است که بر خلاف تبلیغات کاذبی که انجام می گیرد و گفته می شود که می توان به راحتی و به عنوان مثال طی یکی دو ماه و با شرکت در فلان دوره به این روش ها مسلط شد، به هیچ عنوان این گونه نیست. تحلیل و معامله گری در بازار های مالی مثل تمامی علوم دیگر یک علم بسیار حرفه ای و تخصصی می باشد.

  آموزش دقیق توسط مدرس حرفه ای، پشتیبانی و رفع ایرادات احتمالی در هنگام تحلیل و معامله بعد از شش ماه تا دو سال شما را به معامله گری حرفه ای با سود دهی منظم در این حوزه تبدیل می کند.

 • گام سوم

  انتخاب پلتفرم و یا ابزار معاملاتی

  در این مرحله با توجه به آموزه هایی که کسب کرده اید می بایست یک پلتفرم تحلیلی (همانند سایت TradingView و یا نرم افزارهایی مانند داینامیک تریدر) برای انجام هر چه بهتر تحلیل های خود و یک پلتفرم معاملاتی برای انجام معاملات خود استفاده کنید. 
  پلتفرم های معاملاتی هم بعد بستگی به بازار مورد نظرتان می تواند متفاوت باشد:
  کارگزاری هایی که در بورس ایران فعال هستند.
  بروکرهای معاملاتی که در بازارهای جهانی فعال هستد.
  صرافی های آنلاین که در بازار ارزهای دیجیتال فعالیت دارند.

 • گام چهارم

  معاملات آزمایشی

  در این مرحله وقتی که ابزارهای تحلیلی مسلط شدید و توانستید به یک سیستم معاملاتی برسید می بایست به صورت آزمایشی و اصطلاحا دمو معاملات خود را انجام دهید تا با آزمودن روش های تحلیلی و معامله گری خودتان بتوانید هم ایرادات احتمالی خودتان را رفع کنید و هم از بازار به عنوان بهترین معلم و استاد، نکته های بسیاری را یاد بگیرید.

  توجه کنید که تا این مرحله که شاید چندین ماه زمان ببرد هیچ گونه سرمایه گذاری انجام نشد!
  برخلاف خیلی از افراد و شرکت هایی که صرفا برای منافع شخصی خودشان شما را ترغیب به سرمایه گذاری بدون داشتن دانش کافی می کنند.
  با  روش هایی از قبیل مشارکت در صندوق سرمایه گذاری شرکت مورد نظر و یا استفاده از سیگنال های ارائه شده توسط خودشان و غیره
  با این توضیح که تا زمانی که خودتان یاد گرفته و حرفه ای شوید پولتان را بدهید تا ما برایتان کسب سود کنیم!!
  مهم ترین نکته ای که باید به  آن توجه کرد این است که امن ترین جا برای نگهداری پولهایمان جیب خودمان است!!!

 • گام پنجم

  ورود سرمایه به میزان اندک

  در این مرحله برای اینکه با معاملات واقعی در بازار آشنا شوید و همچنین با اثرات روانی ناشی از کسب سود و یا از دست دادن سرمایه برخورد داشته و نحوه ی کنترل کردن اصلی ترین بخش معاملات، یعنی روح و روان خودتان را یاد بگیرید می بایست با توجه به سرمایه ی خودتان میزان اندکی سرمایه را وارد بازار کرده و شروع به معامله گری با پول واقعی کنید؛ تا زمانی که به یک سود دهی منظم در بازار برسید.

  نکته ی حائز اهمیت این است که این پولی که می خواهید وارد کنید نباید با توجه به سرمایه خودتان پول زیادی باشد و از دست دادن این پول نباید هیچ گونه تاثیری در زندگی شما داشته باشد. چرا که نباید فراموش کنیم که ما همچنان در مرحله یادگیری هستیم.
  اما از طرفی هم نباید این پول آنچنان کم باشد که بالا پایین شدن قیمت ها و سرمایه ی شما در بازار، هیچ گونه تاثیر روانی در شما نداشته و شما به جای یادگیری اصول منطقی کنترل احساسات در معاملات، تبدیل به یک معامله گر بی منطق شوید.

 • گام ششم و نهایی

  شروع معاملات

  شروع معاملات به عنوان پردرآمدترین شغل دنیا از دید نشریه ی فوربز!
  پس از طی مراحل بالا به صورت موفق و رسیدن به یک سود منظم و مستمر، حالا میتوانید قدم به قدم به سرمایه ی معاملاتی خود افزوده و لذت کسب سود در این بازارها را تجربه کنید.
  نکاتی که نباید به هیچ عنوان فراموش کنید این است که می بایست همیشه از معاملات خود یادداشت برداری کرده و به صورت منظم آن ها را بررسی نمایید.
  می بایست بازار را به عنوان بهترین معلم در نظر گرفته و همواره از آن یاد بگیرید. می بایست همیشه اطلاعات خود را به روز کنید.

 

و در پایان اینکه همیشه به شرف توجه کنید!

به قول پدرم: ” همیشه معاملاتی را انجام دهید که بتوانید به آن ها افتخار کنید… “

شاید این معاملات لزوما معاملات موفق و همراه با سودی نباشند، اما معاملاتی هستند که در آن ها ما شرف خودمان را زیر پا نگذاشته ایم. حال می توانند این معاملات در بازار های مالی باشند، یا در معاملات روزمره در دیگر بازارها، می توانند در بحث آموزش و یاد دهی به دیگران باشند و یا به طور کلی رفتار خودمان، چرا که ما در هر لحظه در حال معامله با دیگران و اطرافیان خودمان هستیم.


موفق و پر سود باشید…
لطیف آهی