×
خانه » مقالات » استیک کردن (Staking) ارزهای دیجیتال چیست؟
26 تیر 1400

استیک کردن (Staking) ارزهای دیجیتال چیست؟

استیک کردن یکی از روش های کسب سود از ارزهای دیجیتال می باشد. معمولا استیکینگ (Staking) را به عنوان جایگزین استخراج (ماینینگ) در نظر میگیرن.

در این روش شما یک رمز ارز را خریداری می کنید و آن را در صرافی یا یک کیف پول دیجیتال با هدف پشتیبانی از امنیت و عملیات شبکه بلاک چین، آن را نگهداری می کنید و با این کار سود سالیانه دریافت خواهید کرد. به زبان ساده شما دارایی خود را در اختیار شبکه بلاک چین قرار می دهید و با این کار سود دریافت می کنید.

به این نکته توجه داشته باشید که هر ارزی قابلیت استیکینگ ندارد.

مزایا و معایب استیکینگ نسبت به ماینینگ

مزایا :

 1. نیاز به سرمایه ی بسیار کمتر
 2. کاهش مصرف برق
 3. بدون دردسر
 4. آینده دار
 5. مناسب هولدرها

معایب :

 1. سود کمتر
 2. امکان خروج در هر زمان

برای اینکه بیشتر با ساز و کار استیکینگ آشنا بشیم بهتر است ابتدا در مورد مکانیزم الگوریتم اثبات سهام (Proof of Stake) اطلاعاتی داشته باشیم.

الگوریتم اثبات سهام (POS)

نوعی مکانیزم اجماع در یک شبکه بلاک چین است که امنیت و کارایی شبکه را تامین می کند.

ایده ی اصلی در الگوریتم اثبات سهام، ذخیره و نگهداری یک رمز ارز می باشد. در این روش طبق پروتکل شبکه و فاصله ی زمانی مشخص، شبکه به کاربران خود (نود = node ها یا گره ها) امکان تایید بلاک های جدید و همچنین ایجاد بلاک جدید را می دهد.

در اثبات سهام هر چه نود (گره) تعداد کوین های بیشتری داشته باشد شانس بیشتری برای دریافت حق تایید بلاک ها خواهد داشت. درنتیجه درآمد بالاتری نیز خواهد داشت.

استیکینگ ارز دیجیتال چگونه کار میکند؟

در سیستم های مبتنی برPoS بلاک های جدید و تایید تراکنش ها از طریق استیکینگ انجام می شود. عمل استیکینگ شامل قفل کردن مقداری ارز دیجیتال (کوین) شبکه، توسط نودها است. که سپس پروتوکل شبکه در فواصل زمانی معین و به صورت کاملا تصادفی از میان این نودها یا همان استیکرها (Stakers)، یک نود را انتخاب می کند و مسئولیت تائید تراکنش ها و ایجاد بلاک های جدید را بر عهده ی آن میگذارد. مسلما هر چقدر تعداد کوین های ذخیره شده (استیک شده) توسط نود بیشتر باشد، شانس بیشتری برای ایجاد بلاک های جدید و افزودن آن به بلاک چین خواهد داشت.

معمولا هر شبکه مطابق پروتوکل خود پاداش استیکینگ را محاسبه می کند اما عموما عواملی مانند:

 • مقدار کوین ذخیره شده توسط نود
 • مدت زمان نگهداری کوین توسط نود
 • مقدار کل کوین های استیک شده در شبکه
 • نرخ تورم

در میزان پاداش لحاظ می شود.

استخر استیکینگ (Staking Pool)

تعدادی از هولدرهای یک ارز دیجیتال با جمع کردن دارایی های خود شانس خود را برای کسب فرصت ساخت بلاک و دریافت پاداش، بیشتر می کنند که به آن استخر استیکینگ می گویند. هر چقدر میزان دارایی بیشتر باشد شانس بیشتری برای انتخاب شدن وجود دارد. در صورت دریافت پاداش، جایزه بین تمامی نودها، با توجه به میزان دارایی آنها، توزیع خواهد شد.

راه اندازی استخر استیکینگ معمولا کار پرهزینه و زمانبری می باشد اما وجود آن برای شبکه ای که ورود به آن ، چه از لحاظ فنی و چه از لحاظ مالی، دشوار است، بسیار پر اهمیت می باشد. و همچنین برای هولدرها موقعیت مناسبی را فراهم می کند.

انواع روش های استیکینگ

 1. استیکینگ قفل شده (Locked Staking)
 2. استیکینگ سرد (Cold Staking)
 3. استیکینگ منعطف (Flexible Staking)
 4. سیوینگ یا پس انداز قفل شده (Locked Saving)
 5. سیوینگ یا پس انداز منعطف (Flexible Saving)
 6. دیفای استیکینگ (DeFi Staking)

 استیکینگ قفل شده (Locked Staking)

در این روش استیکینگ شما دارایی خود را در یک صرافی به منظور پشتیبانی از یک شبکه بلاک چینی قفل می کنید و تا زمانی که دارایی شما قفل باشد سود به شما تعلق می گیرد و همچنین در زمان قفل بود داراییتان شما نمی توانید با آن ترید کنید.

تصویر زیر تعدادی از ارزها با قابلیت Locked Staking در صرافی بایننس می باشد.

با این لینک شما میتوانید لیست کامل ارزها با قابلیت Locked Staking را مشاهده فرمایید. (فیلترشکن)

Locked Staking in binance

Locked Staking in binance

 • APY: سرنام عبارت Annual Percentage Yield و به معنای بازده درصدی سالیانه است. بنابراین تمامی این سودها به صورت سالیانه بوده و با قفل کردن دارایی به صورت ماهانه، سود نیز به تعداد ماه‌ها شکسته می‌شود.
 • Duration (Days): تعداد روزهایی است که برای ارز دیجیتال مورد نظر قابلیت استیکینگ قفل شده وجود دارد. بنابراین در این حالت بسته به ارز مورد نظر، امکان Stake به صورت ۱۵ روزه، ۳۰ روزه، ۶۰ روزه یا ۹۰ روزه وجود خواهد داشت.
 • Minimum Locked Amount: مقدار حداقلی لازم برای استیکینگ را نشان می‌دهد. به عنوان مثال، برای کسب سوددهی از استیکینک GRT، باید حداقل ۱ واحد رمز ارز GRT داشته باشید.

استیکینگ سرد (Cold Staking)

این روش استیک کردن یک ارز دیجیتال را میتوان از طریق یک کیف پول سخت افزاری انجام داد. این روش امنیت بالاتری دارد و تا زمانی که دارایی در کیف پول باقی بماند سود دریافت می کنید اما به محض انتقال سوددهی متوقف خواهد شد. این روش بیشتر مناسب افراد دارای سرمایه زیاد می باشد.

والت صرافی بایننس به نام تراست والت نیز فقط قابلیت استیکینگ قفل شده را دارد.

استیکینگ منعطف (Flexible Staking)

این روش استیکینگ دقیا مشابه استیکینگ قفل شده (Locked Staking) می باشد، تنها با این تفاوت که دارایی شما قفل نمی شود و همزمان می توانید معامله کنید. اما این روش سود دهی کمتری نسبت به استیکینگ قفل شده دارد.

در بروزرسانی اخیر بایننس این روش حذف شده است.

سیوینگ یا پس انداز قفل شده (Locked Saving)

لاکد سیوینگ یا فیکسد سیوینگ (Fixed Saving). در سیوینگ (Saving) بر خلاف استیکینگ (Staking)، که شما رمزارز خود را در کیف پول نگهداری می کنید و باعث پیشرفت شبکه بلاک چینی مربوطه می شوید، شما ارز دیجیتال خود را به صرافی قرض می دهید و در ازای آن پاداش دریافت می کنید. این همان سرویس وام دهی یا لندینگ بایننس می باشد. در لاکد سیوینگ نیز همانند لاکد استیکینگ ارز شما باید برای مدت مشخصی در حساب صرافی بماند (قفل شود) و نباید زودتر از زمان مشخص آن را خارج کرد تا سود حاصل از آن به حساب شما واریز شود. اما مدت زمان نگهداری آن در حالت سیوینگ کوتاه تر می باشد.

تصویر زیر تعدادی از ارزها با قابلیت Locked Saving در صرافی بایننس می باشد.

locked saving currencies in binance exchange

locked saving currencies in binance exchange

با این لینک شما میتوانید لیست کامل ارزهای  locked saving رو مشاهده کنید.

سیوینگ یا پس انداز منعطف (Flexible Saving)

در سیوینگ منعطف (Flexible Saving) بر خلاف لاکد سیوینگ (Locked Saving)، سود به صورت روزانه محاسبه می شود و شما می توانید هر زمانی که خواستید دارایی خود را خارج کنید که طبعا سود دهی آن نیز نسبت به Locked Saving کمتر می باشد.

تصویر زیر تعدادی از ارزها با قابلیت Flexible Saving در صرافی بایننس می باشد.

Flexible Saving's list in binance

Flexible Saving’s list in binance

با این لینک شما می توانید لیست کامل ارزها با قابلیت Flexible Saving را مشاهده فرمایید.

دیفای استیکینگ (DeFi Staking)

این روش نیز یکی دیگر از روش های کسب سود می باشد.

دیفای استیکینگ همانند Locked Staking و Flexible Staking می باشد.

تصویر زیر تعدادی از ارزها با قابلیت DeFi Staking در صرافی بایننس می باشد.

DeFi Staking

list of DeFi Staking in binance

با این لینک شما میتونید لیست کامل Defi staking را مشاهده فرمایید.

نحوه فعالیت در بایننس را در این مقاله میتونید مطالعه کنید.

آموزش استیکینگ ارز دیجیتال در صرافی بایننس

ابتدا وارد حساب خود در binance.com شوید. سپس از سربرگ Finance گزینه Binance Earn را انتخاب کنید.

Earning on binance

Earning on binance

پس از آن به صفحه‌ای که امکان انتخاب سیوینگ و استیکیگ وجود دارد منتقل می‌شوید. با انتخاب گزینه مورد نظر (در این مثالLocked Staking ) به صفحه لیست رمز ارزهای موجود برای استیکینگ منتقل می‌شوید. ارز مورد نظر را انتخاب کرده و روی گزینه زرد رنگ Stake Now کلیک نمائید. پس از تعیین مقدار مورد نظر، روی گزینه Confirm   Purchase کلیک کنید.

Earning on binance

Earning on binance

نتیجه گیری

Staking برخلاف Mining (استخراج) یکی از روش های آسان و کم دردسر برای سودگرفتن از بازار ارزهای دیجیتال می باشد. که بیشتر مورد توجه هولدرها قرار گرفته است.

اگر تصمیم به این کار گرفته اید حتما ارزهای دیجیتال خود را در یک کیف پول یا صرافی با امنیت بالا Stake کنید.

مدیریت سایت

مدیریت سایت

ما هر لحظه کنار شمائیم...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *