×
خانه » مقالات » بقا در بازار مالی
16 مرداد 1400

بقا در بازار مالی

تصور کنید معامله گری در بازار مالی که در حال حاضر با آن دست و پنجه نرم میکنید به مثابه لشکرکشی و میدان رزم باشد؛ در میدان رزم “نیرو” و “توان جنگجویان” عامل مهمی برای تعیین سرنوشت نبرد است؛ اما لزوما مهم ترین عامل نیست. این که فرمانده چه مقدار سرباز، سلاح، آذوقه و اسب در اختیار دارد، چیزی نیست که در معرکه حرف اول را بزند. مطلب مهم تر چگونگی به کارگیری نیروها در میدان نبرد است.

بقا در بازار مالی

“ذخیره نیرو” ، “پیوستگی در حرکت” و “طراحی نقشه های ژرف”

اگر فرماندهی بدون رعایت اصل تقسیم کار و بی هیچ آرایش جنگی متناسبی، تمام سربازان خود را برای فتح قلعه ای به کار بگیرد و در نتیجه تمام سلاح و آذوقه خود را مصرف کند، رفته رفته قدرت سربازانش رو به کاهش می گذارد و انبار آذوقه ی سپاهش خالی می شود. در نتیجه سپاه قدرتمندی که برای نبرد های طولانی مدت و سهمگین تدارک دیده شده بود، در چند پیکار هیجانی و کم فایده به سرعت از کار می افتد.

بین معامله گران سردرگمی که بارها تمام سرمایه خود را به بازار باخته اند، با لشکر شکست خورده ای که در مدت کوتاهی همه توشه و توان خود را از کف داده شباهتی حس نمی کنید؟

معامله گری که تمام یا بخش بزرگی از سرمایه خود را به امید کسب سود های افسانه ای روی یک موقعیت معاملاتی می گذارد، شبیه فرماندهی است که همه سپاه خود را برای فتح قلعه ای کوچک به پیکار وامی دارد. در این صورت حتی پیروزی هم نوعی شکست به شمار می آید. برای موفقیت در بازار سرمایه باید ببینید چه چیزی از دست می دهید و در برابر آن، چه چیزی به چنگ می آورید.

اگر برای کسب چند واحد سود ناچارید تمام روز، خود را به نمودارها زنجیر کنید، مطمئن نباشید که پیروز این بازی باشید. چرا؟ چون بدون اینکه متوجه شوید، دارید تمام انرژی و توان خود را برای بدست آوردن چیز کوچک تری مستهلک می کنید. اگر عادت دارید بخش بزرگی از مبلغ موجود در حساب خود را روی یک موقعیت و در دل یک سهم سرمایه گذاری کنید، همین امروز دست از معامله کردن بردارید و دوباره درباره آموخته های تان بازاندیشی کنید. تنها به این دلیل که کاری که مشغول انجام دادن آن هستید، تجارت سامانمند نیست، این کار به مفهوم دقیق کلمه قماربازی محض است، قمار دیوانه واری که هرچه زودتر باید خود را از شر آن خلاص کنید.

اگر در خلال انجام معاملات نیاز دارید چند روزی از معامله کردن فاصله بگیرید…

اگر در خلال انجام معاملات نیاز دارید چند روزی از معامله کردن فاصله بگیرید و به استراحت بپردازید، بهتر است هرچه سریعتر به استراحت دائمی فکر کنید و از بازار مرخصی مادام المعر بگیرید. شاید این حرف عجیب به نظر برسد؛ اما به شما قول میدهم به آن مسخرگی ای که به نظر می آید نیست.

توصیه های عجیب و غریب و بی اساسی که در این تجارت سینه به سینه و دهان به دهان نقل می شوند کم نیستند؛ اما یکی از عجیب ترین پیشنهادها این است : « گاهی دست از کار بکشید و استراحت کنید.»  چه بهتر از این؟ چند روز مرخصی استحقاقی یا کسی چه می داند، شاید استعلاجی میگیریم و بعد، آمادگی برای از سر گرفتن این معامله گری خانه خراب کن. این پیشنهادی است که فقط آدم های احمق می توانند آدم های احمق آن را رد کنند.

بیایید با خودمان روراست باشیم. کدام گروه از معامله گران مخاطب این دستور خیرخواهانه هستند؟ کسانی که با استفاده از سیتستم معاملاتی پایدار، پیوسته در حال رشد هستند یا آن دسته افرادی که با حملات انتحاری، ورود و خروج بی برنامه و هیجانی، و معاملات احساسی دارند دمار از روزگار خود و سرمایه شان در می آورند؟ معلوم است که گروه اول نیازی به این توصیه ها ندارد. کسی که به دلیل بازیابی شرایط روحی و روانی، و احتمالا قرض کردن سرمایه جدید برای تزریق در بازار، نیاز دارد کار را موقتا تعطیل کند و به استراحت بپردازد، در مدت کوتاهی دست از پا درازتر برای همیشه از این شغل خداحافظی خواهد کرد.

اگر می خواهید پیروز میدان باشید…

اگر می خواهید پیروز میدان باشید، برای خود سیستم برنامه یا سیستم بنویسید. اینکه چه سیستمی بنا می کنید، به خودتان بستگی دارد؛ اما فراموش نکنید که مجبور به اجرای دو اصل اساسی در آن هستید؛ اول اینکه سیستم باید از هیجان و سراسیمگی خالی باشد تا توان روحی و مالی شما را تا جای ممکن حفظ کند؛ دوم اینکه هر سیستمی که دارید، همواره شما را در بازی نگاه دارد. جدایی های کوتاه و بلند از بازار زنگ خطر نداشتن برنامه و سیستم کارآمد را به صدا در می آورد. سیستمی طراحی کنید که آن قدر شما را خسته نکند که مجبور به استراحت های وقت و بی وقت باشید. آهسته و پیوسته حرکت کنید… موفق باشید.

“رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود…”

اقتباسی از کتاب هنر جنگ در بازار بورس – سلمان امین

مدیریت سایت

مدیریت سایت

ما هر لحظه کنار شمائیم...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *